Výměnné pobyty ve Francii

Základní informace

Gymnázium Matyáše Lercha organizuje pro studenty šestiletého česko-francouzského studia výměnné pobyty ve Francii. Jejich počet závisí na možnostech francouzských partnerů a zájmu našich studentů, zpravidla absolvují dvě výměny za studium.

Jedná se o oboustranný projekt, kdy studenti jedné z našich tříd odjedou na týden do Francie. Ubytováni jsou v rodinách, během dne jsou pro ně připraveny kulturně poznávací exkurze. Výměna je reciproční, v témže školním roce studentova rodina v ČR na týden hostí jednoho francouzského studenta. Více »

Díky výměnným pobytům mají naši studenti možnost poznat jednotlivé kraje ve Francii, mentalitu jiného národa, trošku odlišný způsob života, jinou kulturu, a to na úrovni mnohem detailnější než s jakoukoli cestovní kanceláří. Ale především, dostanou příležitost se "rozmluvit".

Výměny realizované v minulém roce

Le Mans

Spolupráce s gymnáziem Lycée Bellevue ve městě Le Mans patří k nejúspěšnějším. Díky podpoře vedení školy a aktivitě pedagogů, zejména paní Fabienne Duval, jsme letos oslavili již 20. výročí vzájemné spolupráce.

Město Le Mans leží v úrodné oblasti na jihozápad od Paříže. Je světově proslulé díky automobilovému závodu 24 hodin Le Mans - na závodní okruh se samozřejmě jedeme podívat. Samotné město je pozoruhodné, navíc je odsud "všude blízko": ke hradům a zámkům na Loiře, ke gotickým katedrálám i do parku Futuroscope, nabízejícím filmové projekce nejmodernějšími technikami. Ostatně i k moři se odsud dá dojet - navštěvujeme Mont Saint-Michel a opevněné město Saint-Malo. Při cestě tam a zpět do ČR se pravidelně na den zastavujeme v Paříži.

V této destinaci jsme byli vždy pěkně přijati a přáli bychom si, aby tato výměna ve stejném duchu pokračovala.

Sézanne

Městečko Sézanne leží v kraji Champagne 90 km východně od Paříže. Čítá pouhých 10 tisíc obyvatel, přesto se do něj každodenně z dalekého okolí sjíždí na 2000 středoškoláků.

S gymnáziem Lycée de la Fontaine du Vé spolupracujeme více jak 10 let. Každoročně je pro nás připraven bohatý program - Remeš s katedrálou, v níž byli korunováni francouzští králové, prohlídka verdunského bojiště a muzea, exkurze u farmáře vyrábějícího šampaňské, výlet do Paříže a další. Skvělé pohoštění, kterého se nám zde dostává, v nás vzbuzuje potřebu to francouzským kolegům příští rok "oplatit".

Nutno podotknout, že si výborně rozumí i naši studenti se svými korespondenty. Poznáte, kdo je z Brna?

Annonay

Výměna s gymnáziem Lycée Saint-Denis umožní našim studentům poznat odlišný kus Francie.

Annonay leží v kraji Ardeche jihozápadně od Lyonu. Zajímavé je samotné město (mimochodem, z tohoto města pocházejí bratři Montgolfierové, vynálezci horkovzdušného balónu), přesto provádíme výlety do širokého okolí. Zajímavé jsou především antické památky a skvělé muzeum ve městě Vienne v údolí řeky Rhony.

Naše přijetí v tomto kraji bylo vždy velmi srdečné. Výlety, které pro nás připravili, byly výborně promyšlené, takže i při obyčejné prohlídce města bylo pokaždé co objevovat.

Studijní pobyt v Lausanne

Díky iniciativě profesorek matematiky Alice Kramářové a Daniely Gaugaz, finančnímu přispění tamnější radnice a vstřícnosti vedení gymnázia odjíždí každoročně pět studentů pátého ročníku na šestitýdenní pobyt ve švýcarském Lausanne.

Studenti bydlí v rodinách a účastní se vyučování na gymnáziu Lycée du Bugnon. Přínos tohoto pobytu k osobnostnímu rozvoji snad netřeba zdůrazňovat.

Jedná se o velmi prestižní záležitost, vybráni jsou nejlepší naši studenti, kritériem je prospěch, chování a iniciativnost.

Nejlepší představu o tom, jak tato stáž probíhá, si uděláte z těchto studentských stránek Lausanne + Brno = :-).

Výměny, které proběhly v předešlých letech

Angouleme

Bordeaux

Calais

Dunkerque

Ecueillé

Grenoble

Kain (Belgie)

Laval

Lille

Marseille

Paris

Pézenas

Rennes

Saint Valéry en Caux